System szkolenia

SDI logo

System szkolenia SDI

Scuba Diving International SDI jako odrębny pion szkoleniowy powstało w USA  i utworzone zostało na fundamentach sukcesu szkoleniowego Technical Diving International TDI,  która zajmuje się zaawansowanym szkoleniem nurków technicznych.
Rekreacyjny program szkoleniowy SDI powstał w 1999r. Program ten zawiera wszystkie najlepsze doświadczenia instruktorów nurkowania technicznego co pozwala jak najefektywniej i najbezpieczniej szkolić  płetwonurków rekreacyjnych. Zaletą jest bardzo nowoczesne podejście do nurkowania.
–  SDI jako pierwsza organizacja wprowadziła do systemu szkolenia zajęcia
z obsługi komputerów nurkowych. Nurkowanie jest ciągle zmieniającą się dyscypliną sportu. SDI należy do federacji, które trafnie za tymi zmianami podążają. Instruktorzy SDI zawsze spoglądają  w przód i starają  się być innowacyjni w nauczaniu nurkowania.  Prowadzone szkolenia początkowe np.  Open Water Scuba Diver  zgodnie ze standardami dzielą się na trzy części:
Część teoretyczną, część  basenowa i ostatnim elementem  szkolenia są zajęcia na wodach otwartych. Podczas kursów duży nacisk kładzie się na praktyczne umiejętności tak aby po zakończeniu szkolenia absolwent był nurkiem znającym zasady bezpiecznego nurkowania i mógł je stosować w praktyce .  
W chwili obecnej SDI-TDI posiada wyszkolonych na całym świecie ponad 250 tyś. płetwonurków na różnych poziomach wyszkolenia oraz ponad 10 tyś. Instruktorów, stając się tym samym najszybciej rozwijającą się techniczną organizacją szkoleniową na świecie.
TDI logo

System szkolenia TDI

TDI jest największą techniczną organizacją nurkową na świecie założoną w USA.
Jako jedna z pierwszych organizacji treningowych wprowadziła szkolenia nurkowe na mieszaninach nurkowych i obiegach zamkniętych.
Technical Diving International została założona przez pioniera nurkowania technicznego Amerykanina, wybitną postać w świecie nurkowania Breta Gilliama.
TDI jest postrzegana jako innowator nowych technik i programów nurkowych, które wcześniej nie były dostępne ogółowi. Szkolenie w TDI umożliwia nurkom zobaczenie takich wraków jak Andrea Doria, Luisitania i Prince of Wales.
Nurkowie TDI dokonują eksploracji podwodnych jaskiń w Hiszpanii, Australii
i Meksyku. Płetwonurkowie TDI asystowali jako nurkowie zabezpieczający, podczas bicia rekordu świata w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu w Morzu Czerwonym.
TDI kładzie nacisk na wysoką jakość szkolenia na całym świecie. Oznacza to, że Twój instruktor udokumentował swoje doświadczenie i wiedzę zanim uzyskał uprawnienia do szkolenia Ciebie. TDI oferuje najwyższy poziom jakości szkolenia w oparciu o najnowsze materiały z najnowocześniejszymi informacjami i technikami. Materiały TDI są pisane przez autorów, którzy wykonują nurkowania opisane w swoich opracowaniach.
Federacja ta pozwala nurkować „inaczej” tzn. dłużej i głębiej niż pozwalają na to standardy nurkowania rekreacyjnego. Program ten obejmuje szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe i instruktorskie począwszy od nurkowań z użyciem nitroxu poprzez użycie trimixu do nurkowań na urządzeniach o obiegu zamkniętym. Ewenementem jest utworzenie oddzielnego programu szkolenia dla kandydatów na poziom Technical Divemaster, którzy po jego ukończeniu mogą asystować instruktorom podczas szkoleń oraz prowadzić samodzielnie grupy certyfikowanych nurków technicznych w ramach uprawnień jakie sami posiadają.
W chwili obecnej SDI-TDI posiada wyszkolonych na całym świecie ponad 250 tyś. płetwonurków na różnych poziomach wyszkolenia oraz ponad 10 tyś. Instruktorów, stając się tym samym najszybciej rozwijającą się techniczną organizacją szkoleniową na świecie.

logo-IANTD

International Association of Nitrox and Technical Divers (IANTD)

IANTD jest najstarszą federacją prowadzącą szkolenia techniczne. Została utworzonma w 1985r w USA przez jako International Association of Nitrox Divers (IAND). Została założycielem był Richarda „Dick” Rutkowskiego badacza medycyny nurkowej i hiperbarycznej oraz użycia miesznin gazowych w nurkowaniu, dyrektora treningów nurkowych i badań hiperbarycznych National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Federacja ta od początku promowała korzystanie nitroksu w nurkowaniach rekraacyjnych. W 1992 gdy organizacją zarządza Tom Mount nastepuje równiez połączenie z European Association of Technical Divers (EATD) a organizacja zmienia nazwę na Association of Nitrox and Technical Divers (IANTD). IANTD była liderem we wprowadzaniu wprowadziła programów nitroxowych, gas blenderskich, technicznych, trimixowych i rebreatherowych. W USA programy nurkowania jaskiniowego są kompatybilne z programami federacji czysto jaskiniowych jak NSS-CDS czy NACD. IANTD jest bardzo popularna w USA, Europie, Azji. Folizofią IANTD jest „IANTD believes it is better to be safe, cautious and demanding in training than to have one accident”. IAND, Inc./IANTD uważa, że odpowiednie szkolenie i ostrożność prowadzą do zdecydowanego zmniejszenia prawdopodobieństwa wypadku.
Profesjonaliści dysponują najlepszym sprzętem i narzędziami, które nie są dostępne dla przeciętnego amatora. Tak musiał myśleć Dick Rutkowski, który przez 33 lata pracował w National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), w tym jako koordynator i kierownik badań w komorze nurkowej i ciśnieniowej.
Jakie narzędzia i sprzęt miał na myśli, porównując? Przede wszystkim Nitrox, zwany też „bezpiecznym powietrzem”, mieszanka używana przez wojsko od 1912 roku do niezliczonych zjazdów. Nurkowie przemysłowi również od dawna z powodzeniem stosują tę mieszaninę gazów. Nurkowie sportowijednak nadal nurkowali ze sprężonym powietrzem. Dick prowadził komorę ciśnieniową na Florydzie i leczył wielu z nich chorobą dekompresyjną. Te wypadki nie miałyby miejsca lub przynajmniej byłyby mniej poważne, gdyby użyto Nitroxu.
Właśnie dlatego Dick założył International Association of Nitrox Divers (IAND), pierwszą agencję upoważnioną do szkolenia i szkolenia nurków rekreacyjnych w zakresie korzystania z Enriched Nitrox Air (EANx) i przyznawania im międzynarodowych certyfikatów. W ciągu kolejnych sześciu lat (tj. do 1991 r.) stowarzyszenie certyfikowało 2500 nurków przeszkolonych w stosowaniu Nitroxu, do lata 1995 r. było ich już 11 tys. i IAND stał się największym stowarzyszeniem na świecie zajmującym się szkoleniem nurków technicznych .
W 1991 roku Tom Mount przejął kierownictwo IAND. Wstawił „T” w akronimie „techniczny” (IANTD) i rozszerzył program szkolenia tak, aby nie opierał się na ustalonych ideałach jednego człowieka, ale na doświadczeniach US Navy, NOAA i University of Miami, gdzie Tom prowadził program nurkowy . IANTD rozszerzyło zakres certyfikacji o nurkowania głębokie z powietrzem i wszystkimi innymi gazami oddechowymi innymi niż powietrze do nurkowania rekreacyjnego i do użytku w nurkowaniu technicznym. Jako pionier w branży, IANTD ustanowił pierwsze uznane na arenie międzynarodowej standardy i praktyki, w tym wspierające teksty i procedury szkoleniowe.
W 1993 roku dokonała przełomu w ubezpieczeniach, gdyż udało jej się pozyskać ubezpieczenia także dla instruktorów szkolenia technicznego.
IANTD Europa Środkowa
Od stycznia 1997 roku IANTD jest reprezentowany w Czechach i na Słowacji. W 1998 roku zorganizowano pierwszy kurs instruktorski z czeskim instruktorem i trenerem Tomášem Konárekiem. Przeszkolono pierwszych dziesięciu Instruktorów Advanced EANx. Na początku 1999 roku IANTD Central Europe jako pierwszy system szkoleniowy w naszym kraju rozszerzył swoją ofertę kursów o kursy nurkowania na rebreatherach Dolphin i Ray. Obecnie kursy te prowadzi 4 instruktorów. Oferta kursów została również poszerzona o kursy EANx Gas Blender oraz Trimix Gas Blender. Na początku 2001 roku niektórzy instruktorzy podnosili swoje kwalifikacje bezpośrednio w siedzibie IANTD na Florydzie w trimiksie i nurkowaniu jaskiniowym . To rozszerzyło zakres kursów o program techniczny IANTD.
W 2000 roku IANTD Central Europe przyznało ponad 500 certyfikatów. Pod koniec 2000 roku w Czechach i na Słowacji było 26 czynnych instruktorów. Kolejnych 12 chętnych ukończy kurs instruktorski do końca marca 2001. Kursy dla nowych instruktorów odbywają się dwa razy w roku, w przypadku dużego zainteresowania istnieje możliwość zorganizowania kursów poza planowanymi terminami dla co najmniej czterech uczestników.10 grudnia 1999 roku IANTD Czech & Slovak otrzymało akredytację Ministerstwa Edukacji na szkolenie nurków .

W 2000 roku została przeniesiona licencja IANTD na Czechy i Słowację. Nowym właścicielem została firma IANTD Czech & Slovak s.r.o. W latach 2001 – 2002 licencja została rozszerzona na Polskę i Węgry. Z tego powodu nazwa firmy została zmieniona z IANTD Czech & Slovak na obecną nazwę IANTD Central Europe w 2002 roku.
IANTD Central Europe nadal ciężko pracuje nad stworzeniem i aktualizacją podręczników i innych materiałów szkoleniowych. Jako jedyna organizacja szkoleniowa w naszym kraju, IANTD może zaoferować większość podręczników w języku czeskim. Korzystanie z tych materiałów jest obowiązkowe dla instruktorów! Materiały są regularnie aktualizowane zgodnie ze standardami szkoleniowymi IANTD oraz zgodnie z rozwojem najnowszych technologii. IANTD Central Europe zarządza bezpośrednio
całym programem związanym z wydawaniem certyfikatów nurkowych . Karty certyfikacyjne z dyplomami wydawane są w centrum administracyjnym IANTD Central Europe w Pradze. Gwarantuje to instruktorom dużą elastyczność. W praktyce oznacza to, że student może otrzymać swoją kartę certyfikacyjną wraz z dyplomem od razu w dniu pomyślnego ukończenia kursu.

IDF logo

International Diving Federation

IDF, jako federacja zrzeszająca profesjonalnych instruktorów nurkowania, odpowiada na zachodzące zmiany poprzez tworzenie nowoczesnego systemu szkolenia kładącego nacisk na bezpieczeństwo – zarówno samego nurka jak i środowiska naturalnego, w którym on przebywa. Na system ten składają się:

  • Standardy szkolenia
  • Programy szkolenia
  • Materiały szkoleniowe
  • System egzaminowania on-line
  • System kontroli jakości przeprowadzanych szkoleń

Osoby wchodzące dopiero w świat „Wielkiego Błękitu”, którym zależy na kompleksowej wiedzy przekazanej w efektywny i nowoczesny sposób przez profesjonalistów, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem lub kontynuacji swojej ścieżki nurkowej w ramach systemu IDF.

Doświadczeni nurkowie, chcący przekuć swą życiową pasję w zawód, który wykonywać będą pod auspicjami profesjonalnej, rzetelnej i nowoczesnej federacji mogą wziąć udział w szkoleniu instruktorskim prowadzonym przez jednego ze szkoleniowców IDF.

IDF, w swojej deklaracji otwartości, umożliwia wstąpienie w swe szeregi również instruktorom innych federacji, którzy poddani zostaną procedurze cross-over, polegającej na unifikacji metod szkoleniowych oraz zapoznaniu ich z systemem szkolenia.

Terminy kursów:

Nie odnaleziono wydarzeń!

Jeśli chciałbyś podnieść swoje umiejętności nurkowe

Zapisz do nas. Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.